27.04.12

Закарпатському ЦТКЕСум - 60 років!

27 квітня у актовому залі ужгородського ПАДІЮНу відбулася науково-практична конференція, присвячена 60-річчю створення Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, на якому виступила і наша Наталка Шозда.
Ось стенограма її виступу: -  
"Добрий день! Я – Наталія Шозда, вже другий рік займаюся спортивним орієнтуванням в мукачівському клубі «Товариш». На мою думку – це надзвичайно цікавий вид спорту, що крім фізичних здібностей розвиває в людині любов до природи, до рідного краю.
Це – один з небагатьох видів спорту, де неможливо досягти успіху лише завдяки хорошій фізичній підготовленості чи витривалості. На першому місці в орієнтуванні – здатність логічно мислити. Висококласні спортсмени в русі, після миттєвого погляду на карту, визначають самий швидкісний з кількох варіантів маршруту. Вони встигають на високій швидкості зуміти проаналізувати всі переваги обраного варіанту, а потім, без помилок, реалізують обраний шлях.
Наш клуб був створений Олександром Владиславовичем Цепурдеєм у вересні 1980 року в Мукачеві на базі гуртків Закарпатського центру туризму. Сьогодні разом з ним тренером працює Ніна Анатоліївна Расчупкіна.
Вихованці клубу неодноразово перемагали на Всеукраїнських і міжнародних змаганнях, чемпіонатах і першостях колишнього СРСР. Одинадцятеро з них стали майстрами спорту України, понад 90 – кандидатами у майстри спорту.
В 1988 році, у Таджикистані, приймаючи участь у 6-х Всесоюзних змаганнях школярів з туризму, команда “Товариша”, що складалася з 16 учнів, виборола 58 медалей різного ґатунку, посівши призові місця у всіх видах програми.
Чимало юних мукачівців виступали у складах збірних команд України. Так, чемпіонами світу зі спортивного орієнтування серед школярів, а змагання проходили в Ізраїлі, Португалії, Італії і Латвії, стали Олександр Повшик, Ольга та Марія Семак, Олександр Букланов, Ольга Гуніна, Андрій Липченко, Любов Фомина, Борис Горожа, Марія Баранкова та Ірина Федоришина.
Звання віце-чемпіонки світу серед юніорок у Болгарії виборола Ірина Купріянова, чемпіонами та призерами чемпіонатів світу і Європи серед юнаків і дівчат ставали Сергій Мухідінов,  Андрій Харченко, Анна Телякевич, Володимир Прокопець та Сергій Бабич.
З 1989 року вихованці “Товариша”, першими із спортсменів колишнього СРСР, стали виступати за закордонні клуби спортивного орієнтування з Англії, Данії, Італії, Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Фінляндії, а лідер клубу та збірної команди України, призер чемпіонату Європи, багаторазовий переможець Всеукраїнських спортивних ігор та чемпіонатів України В’ячеслав Мухідінов у грудні минулого року був запрошений на роботу тренером у провідний клуб Норвегії. Крім всього іншого, В’ячеслав Мухідінов є й активним туристом, переможцем міжнародних змагань з пригодницьких та екстремальних гонок, найсильнішим велоорієнтувальником країни.
З 2008 року з ініціативи тренерів нашого клубу в Україні стали активно проводитися змагання з нового для України виду спорту – МТВО (спортивного орієнтування на гірських велосипедах). Тепер закарпатці становлять більшість складу національної збірної. Ось і цими днями троє з них виступають у Чехії на Кубку світу.
Ми залюбки займаємося різними видами туризму, ходимо у походи рідним краєм, виступаємо на змаганнях з легкої атлетики, велокрос-кантрі, гірського бігу.
Спортивне орієнтування розвиває у людини любов до рідного краю, до природи. Адже наші тренування і змагання відбуваються, як правило, на мальовничій місцевості. Я думаю, що людина, яка хоч раз побувала у карпатських лісах, ніколи не буде сприяти їхньому винищенню. Я, як і всі орієнтувальники, виступаю проти вирубування наших лісів!
Орієнтування розвиває багато цінних рис характеру, які неодмінно знадобляться нам у дорослому житті. Це рішучість, впевненість собі, бажання йти до обраної мети, як би не було тяжко. Чимало представників нашого виду спорту досягли успіху в житті. Вірю, що це вдасться і нам.
Користуючись нагодою прошу керівників області допомогти нам у ремонті приміщення клубу. Наш клуб знаходиться у напівпідвальному приміщенні в центрі Мукачева, по вулиці Маргітича, 40. Ремонту в ньому, як і опалення, не було років 20-ть.
Дякую за увагу!"
Серед нагороджених цього дня була і молодий тренер нашого клубу Ніна Расчупкіна, яка отримала Подяку. Вітаємо!
Юна мама добре виховує не лише трьох своїх, але й кілька десятків чужих дітей!


Немає коментарів:

Дописати коментар