27.12.19

Коротка історія Мукачівського КСО "Товариш" у фотографіях. Частина 2

Ще кілька фотографій та статей із ЗМІ, що висвітлюють історію нашого клубу. Початок дивіться тут
1980 р. Чернівці. Олександр Цепурдей та Круцких (?)
х
1981 р. На змаганнях в Ужгороді: мукачівці Наталія Савко, Олександр Цепурдей, Катерина Котрікова, Іван Гунгредер та Валерій Кулинченко. Сидить ужгородець Степан Слуцький.

Осінні старти орієнтувальників
(Костянтин Сас для газети «Закарпатська правда», 20.09.1981)

            Два дні на перевалі Уклин Свалявського району проходили фінальні змагання обласної ради профспілок, присвячені 50-річчю Всесоюзного фізкультурного комплексу ГПО.
            У змаганнях взяли участь збірні команди галузевих профспілок.
            В особистому заліку серед чоловіків на дистанції 8 км чемпіоном Закарпаття став представник обкому профспілки працівників освіти Олександр Цепурдей, друге місце у студента УжДУ Степана Слуцького, третє – Іван Тешнеровський (машинобудування). Серед жінок кращий результат показала Лариса Фірцак (харчовики), друге місце – Тетяна Костилева (освіта), третє – Ганна Тешнеровська (машинобудування).
За кожну команду виступали також юніори. Серед хлопчиків виграв мукачівський школяр Ігор Французов, серед дівчат – Ірина Ромочуська з Ільницької СШ.
В естафетному орієнтуванні кращою була перша команда обкому профспілки працівників освіти, а у жінок – їх друга команда.
В результаті двох днів змагань кубок облпрофради завоювала команда обкому профспілки працівників освіти.

6 вересня 1981 р., Свалявський район. Чемпіонат Закарпатської облради профспілок. Команда обласного управління освіти: ліворуч стоять мукачівці Ігор Французов, Олександр Цепурдей, Христина Копоть, Іван Гунгредер, далі - учні Володимира Чепи з селища Ільниця Іршавського району Ганна Чепа і Алла Зихор, Костянтин Сас (Ужгород), Володимир Чепа, Світлана Павлище, Василь Микита, Ірина Ромочуська, Павло Кобаль, Вадим Юзьвяк; сидять Руслан Касьянов (Мукачево) та ільничани Лариса Фірцак, Тамара Чепа, Михайло Сенина, Валерій Соловей, Володимир Мигалець, Юлій Слуцький (Ужгород), 
х
Тренувальні збори на перевалі Уклин. Стоять Володимир Тарасов, Руслан Касьянов, Іван Гунгредер, Володимир Коваль, Олег Казанцев, Андрій Нечаєв, Олександр Цепурдей, Йосип Гунгредер, Дмитро Попов, Ігор та Борис Французови. Сидять Олена Дюлай, Христина та Мирослава Копоть, Оксана Воловикова та Мар'яна Голомб.
х
На тренуванні в Березинці: Мар'яна Панас, Володимир Коваль, Христина Копоть, Іван Гунгредер, Ірина Сарканич та Олександр Цепурдей.

І знову серед кращих
(газета «Прапор Перемоги», 16.12.1983)

            У змаганнях ХІІ відкритої першості Львова на «Кубок Карпат» взяли участь двадцять команд з семи міст України.
            Юнаки змагалися на п’ятикілометровій дистанції. Подолавши 9 КП за 37 хвилин і 28 секунд дев’ятикласник першої мукачівської десятирічки Руслан Касьянов посів друге місце. Найкраще серед наших землячок виступила учениця СШ №1 Ірина Шипильова, яка посіла п’яте місце.
            Наступного дня були розіграні нагороди в змаганнях з комплексної естафети. За годину 21 хвилину і 52 секунди перша команда Мукачева подолала дистанцію, що складалася з трьох етапів по 4 км з 4 КП на кожному і з великою перевагою завоювала перше місце. На верхню сходинку п’єдесталу пошани піднялися Андрій Шебалдов, Руслан Касьянов і Володимир Тарасов. Непогано виступила і друга команда Мукачева, яка посіла п’яте місце. Втім, Олег Шистерин, Ігор Французов і Сергій Казанцев які виступали в її складі, результатом були незадоволені.
            Ірина Шипильова, Олена Дюлай та Марина Сватко посіли третє місце в естафеті серед дівчат.
            У загальнокомандному заліку перше місце поділили збірні Мукачева і Калуша, які набрали однакову кількість очок, друга команда з міста над Латорицею завершила змагання на восьмій позиції.

На Високому Замку під час змагань у Львові: Сергій Казанцев, Борис Французов, Дмитро Попов, Олександр Балаж, Олег Казанцев, Іван Боринський, Валерій Виноградов, Йосип Гунгредер, Володимир Тарасов, Олександр Цепурдей, Олег Шистерін, Руслан Касьянов, Геннадій Торпої, Андрій Лозицький, Олена Дюлай (Яценко), Валерій Лендєл, Мирослава Копоть, Ірина Шипильова (Манічева), Мар'яна Гранчак, Мар'яна Голомб.
х
Вересень 1985. На тренуванні молодшої групи в лісі поблизу Верхнього Коропця. На фото серед інших у верхньому ряді Віктор Лацко, Євген Вешелені, у середньому - Роберт Фрідман, Володимир Пєсков, Андрій Жемелко, Віктор Попович, В'ячеслав Фісенко, Ігор Овакімян, Олексій Ільїн, Конюхов, Олег Карнаухов, Сергій Кузнецов та Роман Дворовий, у нижньому ряді Світлана Копачинська, Олена Фісенко, Олександр Цепурдей, Катерина Кузнецова та Ірина Параконна
х
На тренуваннях Олег Шистерін, Кароліна Бровді, Валерій Виноградов, Тетяна Вей, Світлана Крлеснік, Олександр Цепурдей, Ольга Гаранжа, Тетяна Єршова, Марина Сватко, Олег Іллюшонок, Моніка Клучик; сидять Сергій Жиганов, Володимир Тарасов, Андрій Лозицький та Володимир Бедрик.

Спортивне орієнтування
(газета «Прапор Перемоги», 10.11.1984)

            Популярність цього виду спорту, що має велике військово-прикладне значення, на Закарпатті з року в рік зростає. Увосьме проводилася обласна першість школярів, яка нинішнього року була присвячена 40-й річниці вигнання нацистських окупантів з України. На старт вийшло 156 юних спортсменів з 16 команд.
            Великого успіху на складних гірських трасах домоглися мукачівці – в їх активі 11 з 12 розіграних нагород. На чотирикілометровій дистанції в групі хлопчиків 1970-71 р.н. перемогу здобув восьмикласник СШ №1 Андрій Лозицький. На другому місці Руслан Цар з ВШ №9, на третьому – Олександр Балаж з ВШ №19. Однокласниці Руслана Тетяна Єршова, Ірина Зарбеєва і Ганна Теплова посіли всі призові місця на двокілометровій дистанції.
            Дев’ятикласник СШ №1 Олег Шистерiн був першим на п’ятикілометровій дистанції. Услід за ним фінішували Володимир Бедрик і Андрій Шебалдов з ВШ №19. Третій рік поспіль виходить переможницею в обласних змаганнях учениця СШ №1 Олена Дюлай, цього разу – на трикілометровій трасі. Другий результат тут показала Марина Сватко з СШ №4.
            Кубок за перемогу в загальнокомандному заліку виборола перша збірна Мукачева. Друге місце посіли юні орієнтувальники з Ужгорода. На третьому місці – друга збірна Мукачева. Пропустивши поперед себе команди Іршавського і Воловецького районів, шосте місце посіла збірна Мукачівщини.


Чемпіонат «Динамо»
(Костянтин Цілуйко для газети «Прапор Перемоги», 28.09.1984)

            Першість Республіканської ради спортивного товариства «Динамо» серед юнаків і дівчат відбулася на околицях Ужгорода. В боротьбу за нагороди вступили 65 найсильніших юних динамівців України.
            В старшій дівочій групі мукачівка Ірина Шипильова посіла четверте місце, а в середній категорії представниця міста над Латорицею Марина Сватко була другою.
Відмінно виступили юнаки Закарпаття. Переконливу перемогу здобули в старшій групі Володимир Тарасов та Ігор Французов з Мукачева, які посіли відповідно перше та друге місця, на третьому – ужгородець Юлій Слуцький. У змаганнях в середній віковій категорії перші два місця також посіли наші земляки – мукачівці Олег Шистерін і Олександр Балаж. Хороші результати на окремих дистанціях показали й інші вихованці Мукачівського КСО «Товариш», що створений при третьому ЖЕКові: Оксана Воловікова і Руслан Касьянов.
Чимало мукачівців увійшло до динамівської збірної України, яка захищатиме честь Товариства на чемпіонаті республіки зі спортивного орієнтування. 

Головна суддівська колегія динамівського чемпіонату. Перший ліворуч Олег Тиханський (Львів), далі суддя всесоюзної категорії Геннадій Плохенко (Херсон), Олександр Цепурдей (заст.головного судді), Володимир Вотінов (головний суддя чемпіонату, Черкаси), Борис Орлов (зав. оргюмасовим відділом облради "Динамо", Ужгород) та Світлана Шикайлова (представник Республіканської Ради ФСТ "Динамо", Київ)
х
Лідери клубу 80-х Марина Сватко (Лісовик) та Ірина Шипильова (Манічева)

Мукачівський марафон-84
(М.Русин для газети «Прапор Перемоги», 26.10.1984)

            …Одночасно з марафонцями на напівмарафонську легкоатлетичну дистанцію стартували юнаки… Перемогу з часом 1 година 22 хвилини і 10 секунд добув учень сьомого профтехучилища Володимир Тарасов. Друге й третє місця посіли, відповідно, Олег Казанцев та Іван Качур
На дистанції марафону О.Цепурдей
х
х
Мукачівки разом з першим президентом Федерації спортивного орієнтування України Анатолієм Бірюковим

Гран Прі Словаччини-90
(В.Мисливець для газети «Молодь Закарпаття», 9.01.1991)

Понад  900 спортсменів з 26 країн Європи прийняли участь у чотирнадцятих за ліком міжнародних змаганнях, що проводилися неподалік Банської Бистриці на Словаччині. Серед учасників були і представники мукачівського клубу «Товариш», які на рівних змагалися з суперниками за призові місця. Серед дівчат чотирнадцятою за підсумками триденних змагань стала Наталія Дудка, 26-ю – Ганна Шовкопляс. Серед юнаків срібну нагороду виборов В’ячеслав Мухідінов, Олег Ткачук став шостим, Олександр Стогнієнко – восьмим, Владислав Ісевич – дванадцятим. Трохи старший за віком Володимир Сватко серед своїх однолітків зайняв восьме місце.
Іще більший успіх випав на долю найдосвідченіших мукачівці. Так, Ігор Французов повернувся з Банської Бистриці з «бронзою», Олександр Цепурдей удостоївся срібної нагороди.

На Гран Прі Словаччини-90 команди кошіцкого клубу "Даргов" та мукачівського "Товариша"

Їх друг – велосипед
(Володимир Михайлов для газети «Панорама», 3.10.1990)

            Вже більше семидесяти школярів займаються велотуризмом в Мукачеві. Підчас літніх канікул вони відвідали різні куточки нашої республіки, побували за кордоном.
            Разом з керівниками походів Наталією Мілютіною, Віктором Квашею, Ігорем Французовим та Володимиром Тарасовим школярі проклали маршрути дорогами мальовничих Карпат і Криму. На рахунку групи Олександра Цепурдея – похід другої категорії складності. Він пройшов через усю Словаччину – від кордону з Австрією до Мукачева через Братиславу, Тренчин, Тврдошин, Ружомберок, Попрад, Михайлівці. За 14 днів школярі проїхали більше 700 кілометрів гірськими шляхами Західних Татр, масиву Левоча та Сланських гір, в дні відпочинку – приймали участь у змаганнях з орієнтування.
            Група туристів під керівництвом Зінаїди Мутьєвої, здійснила велопробіг по гірському краю Бескидів, відвідала один з українських культурних центрів Словаччини – місто Свидник та польське місто Тарнув.
Гуртківці беруть участь і у республіканських та всесоюзних заочних змаганнях на кращий похід, здійснених школярами. Два їх походи, здійснені під керівництвом Олександра Цепурдея та Ігоря Французова, визнані призерами Всесоюзних змагань .

На фото мукачівці - учасники багаттурового командного чемпіонату Словаччини зі спортивного орієнтування: Володимир Сватко, Володимир Бобуський, Світлана Нефьодова, Ганна Шовкопляс, Юрій Калинич, Вячеслав Мухідінов, Наталія Шестак, Владислав Когут, Олександр Стогнієнко, Ігор Французов та Сергій Пашніков. Фото Олександра Цепурдея.

На міжнародних трасах
(Андрій Лозицький для газети «Панорама», 24.10.1990)

            Міцні узи дружби зв’язують мукачівських школярів, що займаються в гуртках клубу «Товариш», створеного на території третього ЖЕКу тренером станції юних туристів Олександром Цепурдеєм, з словацькими шанувальниками цього виду спорту.
            В березні команди кошицьких клубів «Даргов» і «Славія» та клубу «Локомотив» з селища Кісак брали участь у відкритих змаганнях «Закарпатська весна», що проводилися в нашій області. А влітку мукачівці боролися на трасах міжнародних змагань «Великий Кубок Словаччини», в яких взяли участь представники двадцяти двох країн. Відбулися також спільні тренувальні збори, під час яких наші юні земляки жили в сім’ях своїх кошицьких друзів.
Особливо пам’ятною в цих контактах стала участь мукачівців у командному юнацькому чемпіонаті Словаччини, куди за рішенням Словацької федерації орієнтування, крім десяти команд хазяїв, була запрошена і збірна клубу «Товариш».
Ці змагання проходили у три етапи. У першому, що відбувся на околицях Братислави, кращими серед мукачівців були першорозрядники – учень 31-го сільського профтехучилища Володимир Сватко та десятикласник першої середньої школи Юрій Калинич, які зайняли, відповідно, перше і третє місця на шестикілометровій дистанції з 13 КП.
Другий етап змагань відбувся на півночі Словаччини – біля водосховища Орава. Тут першим на десятикілометровій трасі фінішував кандидат у майстри спорту , випускник четвертої десятирічки Володимир Бобуський. Володимир Сватко знов був серед призерів – на цей раз другим на восьмикілометровій дистанції, а Світлана Нефьодова з першої школи зайняла третє місце на 4-кілометровійтрасі.
Заключний етап змагань проходив на території Національного парку Словенський Крас, поблизу міста Рожнява. Місцевість – найвищої категорії складності, позаторік тут відбулися змагання на Кубок світу.
Приємно відзначити, що і в таких складних умовах під безперервною зливою мукачівці не знітилися: третіми в своїх вікових групах фінішували В’ячеслав Мухідінов на 6-кілометровій дистанції, Олег Ткачук – з п’ятикілометрової траси і Власта Овчиннікова – на трикілометрівці (всі з 19 НСШ). До десятки кращих в своїх категоріях увійшли також Марина Захарова, Ганна Шовкопляс, Наталія Шестак, Олександр Стогнієнко та Владислав Когут. А в загальнокомандному заліку мукачівці зайняли друге місце. 

Червень 1991 р. Зі статті у "Прапорі Перемоги":
...вихованці КСО «Товариш», створеного при ЖЕКу №3 (керівник Олександр Цепурдей) під час велопоходу першої категорії складності дорогами Закарпаття та Східнословацького краю ЧСФР не тільки познайомилася з визначними місцями Ужгороду, Михайлівців, Пряшіва, Гуменного та Великого Березного, але і взяли участь у першому етапі змагань на першість Словацької народної ліги зі спортивного орієнтування, що відбулася в Кошицях.На фото Людмила Сташко, Світлана Діуліна, Володимир Сватко, Владислав Ісевич, Олег Ткачук, Олександр Стогнієнко, В'ячеслав Мухідінов, Віктор Кваша, Сергій Пашніков, Наталія Мєшкова та Роберт Фрідман.

Є у «Даргова»… «Товариш»
(В.Тарасов для газети «Новини Закарпаття», 31.07.1991)

Друге літо поспіль гуртківці Мукачівського КСО «Товариш» беруть участь у командних змаганнях – чемпіонаті Словацької народної ліги. Перші чотири тури цих стартів зібрали цього року 372 учасників з 28 словацьких клубів. Юні мукачівці виступали спільною командою з Кошицьким клубом «Даргов».
-                     Перші два тури чемпіонату проводилися поблизу Кошице,розповідає Наталка Мєшкова з НСШ №19, – Відстань від нашого міста до радянсько-словацького кордону, а від нього й до Кошице не така вже й велика. І, щоб з користю  використати час та краще познайомитися з красотами Словаччини, ми відправилися до міста змагань велосипедами. Шлях обрали не з легких – їхали другорядними дорогами, подолали майже 170 кілометрів з трьома гірськими перевалами, найскладніший з яких – Герлянське сідло – сягає висоти 660 метрів над рівнем моря. Та до Кошиць прибули своєчасно і після дня відпочинку вже виступали.
-                     Треба сказати, що цього разу організатори спланували дистанції надзвичайно складними,вступає в бесіду Сергій Жабей з СШ №16, – по стрімким схилам масиву Чієрна Гора, контрольні пункти знаходилися прямо серед скель. І щоб подолати таку трасу та перемогти, необхідно було володіти не тільки відмінною фізичною та технічною підготовкою, але й великою силою волі. Приємно, що наші хлопці були серед лідерів: переможцем у групі 15-16 річних на шестикілометровій трасі з 14-ма контрольними пунктами став випускник НСШ №19 В’ячеслав Мухідінов, а його старші товариші – першорозрядники Сергій Пашніков (СПТУ № 7) та Володимир Сватко (СПТУ № 31) зайняли відповідно перше та друге місця на дев’ятикілометровій трасі. 
Змагання продовжилися через два тижні,продовжує розповідь Світлана Діуліна з СШ №4,Третій тур проходив вже на заході Словаччини, біля міста Нітра. І цього разу мукачівці були серед призерів: Володимир Сватко і В’ячеслав Мухідінов зайняли другі місця у своїх вікових категоріях, Людмила Сташко з СШ №4 – фінішувала другою в змаганнях дівчат 17-18 років, а наймолодша з мукачівок, одинадцятирічна Олена Кадієва з СШ №10, посіла третє місце серед своїх ровесниць.
Наступного дня, подолавши майже 70 кілометрів, спортсмени стартували на околицях міста Пезінок. Тут одночасно з нагородами четвертого етапу чемпіонату Словацької Народної Ліги розігрувалися і медалі міжнародних змагань «Кубок Панонії - 91», в яких, окрім команд господарів, взяли участь спортсмени з п’яти австрійських клубів та команда з Великобританії. Знову підтвердив свій клас В’ячеслав Мухідінов, який з великою перевагою (17 хвилин 50 секунд) переміг своїх однолітків на шестикілометровій трасі з 12 КП, а третім на цій дистанції фінішував Сергій Кузнєцов з СШ №1. Ще одна «бронза», але серед 17-річних, дісталася Олександру Стогнієнку з СШ №4.
Призером цих змагань став і тренер «Товариша», керівник команди Олександр Цепурдей, що отримав нагороду за друге місце серед чоловіків на десятикілометровій трасі.
Літня серія змагань на першість Словацької народної ліги на цьому закінчилася, останні два етапи пройдуть в середині вересня, а поки що юнацька команда клубу «Даргов» з Кошице, в складі якої виступають і мукачівці, є лідером.  
Перебування юних мукачівці у Чехословаччині не обмежилося лише участю у змаганнях. Закарпатці відвідали загальноосвітню школу в Єленце, що поруч з містом Злате Моравце, відпочивали в таборі спортсменів-орієнтувальників у селищі Кісак, провели цікаву екскурсію Братиславою.
Орієнтувальники підліткового клубу «Товариш» готуються до нових стартів. Хай вони принесуть їм радість та здоров’я!

Владислав Когут, Інна Головнич (Балаж), Світлана Діуліна (Лозицька), Олександр Цепурдей та Тетяна Шпер.
х
Чемпіонат України. На лінії старту естафетних змагань п'ята праворуч мукачівка Наталія Шестак.
х
1991 р. с. Осій Іршавського району. Турзліт гуртківців позашкільних установ Закарпаття. На фото мукачівці Олег Лаврентьєв, Олена Кадієва, Олександр Цепурдей, Євгенія Мациборка та Володимир Сватко.

Завдяки «Товаришу»
(Інеса Головнич для газети «Новини Закарпаття», 24.09.1992)

Спортсмени-орієнтувальники Словаччинина кілька днів зібралися у Братиславі для участі у чемпіонаті країни. Нагадаємо, що у складі двох юнацьких команд – спортклубу «Даргов» з Кошице та клубу спортивного орієнтування й лижного спорту з Кісаку – виступають вихованці мукачівського клубу спортивного орієнтування «Товариш».
Змагання ще раз підтвердили високий рівень майстерності наших краян. Так, на шестикілометровій класичній дистанції серед 15-16-річних спортсменів першим фінішував закарпатець В’ячеслав Мухідінов, а його земляки, 17-річні Володимир Сватко та Олександр Стогнієнко у забігу на десятикілометрівці зайняли відповідно друге та четверте місця серед своїх однолітків.
Наступного дня змагань були розіграні естафети. У старшій юнацькій групі (спортсмени 15-18 років) у гострій боротьбі на трасі, що складалася з трьох етапів по 5 кілометрів кожний, чемпіонське звання виборола перша команда спортклубу «Даргов», за яку виступали вищезгадані юнаки. А серед наймолодших (11-14-річних) сильнішою на дистанції з трьох етапів по два кілометри кожний, була команда з Кісаку, у складі якої, крім місцевого спортсмена Мартіна Квака, виступали мукачівці Максим Мілютін та Сергій Жабей. Дівоча команда цього клубу, що складалася з кісачанки Соні Селігової і мукачівок Інни Біланіної та Ірини Купріянової, фінішувала п’ятою.
Всі переможці та призери чемпіонату отримали медалі та коштовні призи, а представники старших вікових груп (серед яких і мукачівці В.Сватко, О.Стогнієнко та В.Мухідінов) ще здобули право взяти участь у чемпіонаті Чехо-Словаччини, який незабаром відбудеться у чеському місті Простейов. 
1992 р. На чемпіонаті Словаччини разом з віце-чемпіоном світу Йозефом Поллаком. Мукачівці - легіонери словацьких клубів: Роман та Олександр Стогнієнкі, Ірина Купріянова, Володимир Сватко, В'ячеслав Мухідінов, Сергій Жабей, Інна Біланіна, Максим Мілютін.

І наші не ликом шиті…
(Марина Захарова для газети «Новина Закарпаття», 18.07.1991)

            Чотири дні на Мукачівщині тривали республіканські особисті змагання, які проводилися Державним Комітетом України у справах молоді та спорту. Старти зібрали 60 сильніших орієнтувальників України. А ще поза конкурсом виступали спортсмени збірної команди СРСР та велика (20 учасників) група вихованців КСО «Товариш».
Серед чоловіків у комплексному заліку за сумою результатів на короткій, класичній та подовженій дистанціях (загальна довжина їх перевищувала 43 кілометри) перше та друге місця зайняли майстри спорту СРСР киянин Ігор Трухан та сумчанин Михайло Пугач. Вперше призером таких представницьких змагань став 21-річний мукачівець, кандидат у майстри спорту Андрій Лозицький – вихованець клубу «Товариш» (тренер О.Цепурдей). Тепер Андрій працює керівником гуртків мукачівської станції юних туристів.
У змаганнях жінок переможцями стали майстри спорту Ніна Вінницька (Івано-Франківськ), Фаріда Должко (Харків) та Світлана Огієнко (Дніпропетровськ).
А що решта наших? Кращі із земляків, що виступали поза конкурсом, показали непогані результати. Зокрема, на короткій дистанції (7,5 км з 19 КП) дев’ятим, десятим та шістнадцятим були відповідно мукачівці Володимир Попов, Олександр Стогнієнко та Ігор Французов.

х
На чемпіонаті України

З першості Словаччини – на чемпіонат Європи
(Христина Копоть для газети «Срібна Земля», 6.07.1993)

            Змагання чергових – третього та четвертого етапів юнацького чемпіонату Словацької народної ліги пройшли у відомому гірськолижному центрі Кавечани, що поблизу Кошиць.
             Хлопці та дівчата з усієї Словаччини та з українських міст Вінниця і Мукачево зібралися в цьому чудовому куточку сусідньої держави, щоб у незвичній обстановці бігу стрімкими зарослими ярами та байраками якнайшвидше відшукати червоно-білі призми контрольних пунктів. І зробити це не за півдня, не за три-чотири години, а всього-на всього за 30-40 хвилин, подолавши біля десяти кілометрів (залежно від віку). Це не просто – розібратися за декілька секунд у хаосі найрізноманітніших орієнтирів, вибрати найкоротший шлях по карті, не збитися в русі за азимутом, знайти в собі сили бігти, грузнучи по-коліна в болоті або пробираючись крізь зарослі чагарників, і відмітитися при цьому на всіх КП.
            На 8 хвилин 28 секунд випередив на десятикілометровій трасі найближчого суперника – Петера Сікору з Кісака – кандидат у майстри спорту В’ячеслав Мухідінов. Вінничанка Наталія Шепелева перемогла на шестикілометровій дистанції в змаганнях дівчат15-16-річного віку. В цій же віковій категорії в змаганнях хлопців на трасі довжиною 7 кілометрів (вона проходила через 14 КП) у мукачівця Максима Мілютіна третій результат. Лише на секунду 14-річна Вікторія Капустянська випередила на чотирикілометрівці свою подругу по команді Ірину Купріянову – мукачівки зайняли відповідно друге та третє місця. Зате на трасі 6 кілометрів уже Ірина була другою.
            Ще дві срібні медалі принесли своєму клубу наші наймолодші. Одинадцятирічний Сергій Мухідінов фінішував другим за кошичанином Майо Огурчаком, а десятирічний Павло Волченський показав другий час на дистанції, де змагалися його однолітки.
Ці старти, сподіваємося, виявляться корисними для В’ячеслава Мухідінова та Ірини Купріянової. Тепер вони у складі збірної команди України вирушили до чеського міста Балкова, де 25-27 червня проходитиме чемпіонат Європи серед підлітків. До речі, очолили збірну тренери Сергій Кириченко з Дніпропетровську та мукачівець Олександр Цепурдей.


З першого заходу – в групу лідерів
(Інеса Головнич для газети «Панорама», 13.07.1993)
           
Найкращі юнацькі збірні команди континенту, за винятком скандинавських, уже четвертий рік поспіль резервують останній червневий вікенд для розіграшу Кубка Європи. Цього року турнір пройшов у Західній Чехії. Центром змагань стала «школа у природі» Балкова,що поблизу містечка Лубенце. На чемпіонат прибули команди з Австрії, Великобританії, Румунії,Словаччини, Угорщини, Франції, Швейцарії і, зрозуміло, Чеської Республіки (господарі, як переможці тогорічної першості, виставили дві збірні). Вперше в компанії найсильніших виступала юнацька збірна України.
В особистих змаганнях від кожної країни до старту були допущені по 3 юнаки та 3 дівчини у двох вікових групах. Чемпіонами Європи стали: в категорії спортсменів 15-16 років – Петра Борувкова та Володимир Лучан з Чехії, серед старших дівчат (17-18 років) – Валерія Шутер зі Швейцарії. Природно, що наша увага була насамперед прикута до старшої юнацької групи, де у складі збірної стартував закарпатець В’ячеслав Мухідінов. Тридцять п’ять спортсменів сперечалися на гірській трасі довжиною 9,3 км, де за допомогою компаса і карти треба було відшукати 17 КП. Спортсмени стартували з 4-хвилинним інтервалом і після повідомлень з радіо-КП стало ясно, що зріє сенсація. Після трьох перших кілометрів В’ячеслав Мухідінов випереджав найближчого суперника на хвилину та три секунди, на сьомому кілометрі його перевага була ще вагомо – 30 секунд. Та, на жаль, Слава не впорався зі швидкістю, в районі чотирнадцятого КП не помітив потрібну канаву, проскочив пункт і таким чином втратив зайвий час. З результатом 52 хвилини 47 секунд золоту нагороду виборов Томаш Закоуржил, другим фінішував його товариш Якуб Янота (обоє з Чехії), на третю сходинку п’єдесталу пошани вперше в історії європейських чемпіонатів піднявся український спортсмен – мукачівець В’ячеслав Мухідінов. Бронзовому призеру 17-й рік, п’ять з них він тренується у тренера Олександра Цепурдея в КСО «Товариш». Друзі характеризують В’ячеслава як людину, що не знає втоми на будь-яких за складністю та довжиною трасах.
На жаль, більше нікому з українських спортсменів не поталанило увійти до десятки найсильніших. Кращі з них зайняли такі місця: Дарина Томаш з Дніпропетровська – тринадцяте, вінничанка Наталія Шепелева – чотирнадцяте (до речі, в цій віковій категорії запасною в команді була 13-річна мукачівка Ірина Купріянова), киянин Дмитро Качуренко – шістнадцяте.
Наступного дня були розіграні естафети. Погода стояла похмура, але приємна для бігу. Старші юнаки змагалися на трьох етапах довжиною 7 кілометрів з 12 КП на кожному. І тут чехи Любош Матей, Томаш Закоуржил та Якуб Янота залишили всіх позаду. Слідом за ними фінішувала друга команда Чехії. Відмінний виступ В’ячеслава Мухідінова на третьому етапі дозволив команді України, за яку на перших двох відрізках бігли Олексій Штельмах з Вінниці та Денис Капінос з Дніпропетровська, вибороти бронзові медалі. В інших вікових категоріях також перемогли господарі – збірна Чехії. Молодші хлопці з України в естафеті були шостими, а дівчат спіткала невдача: в молодшій групі Марія Неспляк з Калуша на першому етапі, а в старшій групі Юлія Бугаєць з Дніпропетровська на другому етапі відмітилися не на своєму КП і обидві команди були дискваліфіковані.
В загальнокомандному заліку перемогла збірна Чехії, на другому місці – команда Швейцарії, треті – угорці. Українська збірна – сьома. Проте, якщо рахувати медалі чемпіонату, то перші знов-таки чехи – у них 7 золотих, 7 срібних та 3 бронзові нагороди,  три медалі (золота, срібна та бронзова) у швейцарців, та по дві бронзові в України та Австрії. Інші команди-учасниці першості поїхали додому без нагород.

х
Мукачівці - призери чемпіонату Словаччини: Яна Попович, Володимир Прокопець, Ірина Купріянова, Наталія Данькова, сидять Андрій та Олександр Харченки, Олександр Цепурдей, Сергій Мухідінов та  Владислав Третяк

Браво, «Товариш»
(Вікторія Капустянська для газети «Новини Закарпаття», 9.11.1996)

            Мабуть, найбільшою несподіванкою чемпіонату України з естафетного орієнтування стала присутність на змаганнях голови Національного Олімпійського комітету та Держспорткомітету України, олімпійського чемпіона з легкої атлетики Валерія Борзова. Що не кажіть, а увага з боку вищих посадових осіб держави до розвитку молодого виду спорту приємна.
            Та головна увага численних глядачів й уболівальників, що зібралися у передмісті Києва Березані, була прикута до боротьби на трасах, де майже триста спортсменів виборювали першість у чотирьох вікових групах. В елітних категоріях перемогли вінничани та херсонці. Мукачівці, що представляли Закарпаття, виступили скромніше, жінки, випередивши 12 команд-супернить, посіли п’яте місце, а чоловіки з-поміж 30 колективів фінішували 13-ми. А ось молодші вихованці СК «Товариш» порадували. В юніорок дистанція складалася з трьох етапі по 7 кілометрів з 12 КП кожний. Через 2 години та 58 хвилин першою закінчила дистанцію саме наша команда, у складі якої виступали Ольга Семак, Яна Попович й Ірина Купріянова. 27 команд хлопців (1982-83 р.н.) сперечалися на трасі загальною довжиною 19 кілометрів з 33 КП. І тут мукачівці Іван Глагола, Сергій Мухідінов та Андрій Харченко вибороли золоті медалі. Друга наша команда – Сергій Бабич, Віталій Плетень і Денис Гіряк – фінішувала з восьмим результатом.
            Відзначимо, що участь у чемпіонаті для закарпатців стала можливою завдяки фінансовій підтримці, наданій управлінням у справах молоді й спорту ОДА (начальник І.Голубка), Мукачівським філіалом Технологічного університету Поділля (директор Ю.Мигалина) та Мукачівським міським відділом освіти (завідуючий Д.Щербан).
На фото Дмитро Козачинський - тренер із Сагунівки Черкаської області, Олександр Сопов - президент Федерації спортивного орієнтування України, та мукачівці Руслан Касьянов, Яна Попович, Валерій Борзов - олімпійський чемпіон, голова Національного Олімпійського комітету, Сергій Мухідінов, Іван Глагола, Андрій Харченко, Ірина Купріянова, В'ячеслав Мухідінов, Ольга Семак та Олександр Цепурдей.
х
Братислава, чемпіонат Словаччини


«Золотий» фініш мукачівців
(Ольга Шевченко для газети «Старий Замок», 6.05.1999)

            «Давай, Славо, давай!» - цей крик, як вважає багато хто з тих, що займаються спортом, дуже допомагає на фініші і більшість вільних від забігу друзів та уболівальники радо «підкрикують» своєму ледь живому на фініші товаришу. Мабуть у ситуації, що склалася на фініші чемпіонату України зі спортивного орієнтування в естафетах, ця підтримка була вже зайвою – у суперечці чоловічих команд мукачівець В’ячеслав Мухідінов майже на дві хвилини випередив найближчого з суперників. Та всі ми з радістю «підкрикували» Славі, адже його переможний фініш не лише приніс закарпатцям звання майстрів спорту України, але й вперше – золоті медалі чемпіонів країни у найпрестижнішій – «елітній» – чоловічій естафеті.
            Мабуть, ми і самі не вірили у вірогідність цієї перемоги. Адже склалося так, що вранці у день від’їзду з Мукачева хлопцям довелося стартувати на  першості Західного оперативного командування (так тепер називається колишній Прикарпатський військовий округ) з легкоатлетичного кросу, де Андрій Харченко та Володимир Прокопець зайняли відповідно друге і п’яте місця на п’ятикілометрівці, а В’ячеслав фінішував з третім результатом з восьмикілометрової траси. Потім – майже добу провели у дорозі. І без перепочинку – три дні чемпіонату.
            Місцевість на Київщині рясніла дюнними формами рельєфу, на березі річки Ірпінь серед безлічі ярків, промоїн і западин треба було відшукувати контрольні пункти. Ліс в основному підходив для бігу, хоч деінде зустрічалися і завали. І всюди – пісок.
            «Перші два дні змагань безперечна перевага була за киянами, – розповідає студент Мукачівського технологічного інституту, 20-річний Володимир Прокопець, – ми важко пристосовувалися до незвичного типу місцевості, та й ноги «гули» після мукачівських змагань з кросу. Третього – фінального дня чемпіонату вже по лісу навколо старту було зрозуміло, що дистанції будуть швидкісними, але я не думав, що настільки. Я виступав на першому етапі – довжина 10 км, 14 КП. Судді вишукали на лісовій галявині представників всіх 98 команд, видали карти, перевірили готовність і – старт дано!
Розпочали дистанцію у шаленому темпі. Моє перше КП було найвіддаленішим, плюс похибка у 20 метрів, плюс повільна відмітка і лідируюча група вже на 100 метрів попереду. На другому КП я відставання трохи скоротив, але довелося повертатися через нечітку відмітку – потратив на це не менше 30 секунд. Потім я майже не помилявся і поступово наздоганяв лідерів, та на дев’ятому КП зробив помилку секунд на 40. На наступний пункт побіг обхідним, на мою думку, дуже вдалим варіантом по дорозі, де і обігнав кількох учасників».
На другому етапі за нашу команду біг 17-річний учень ВТУ №3 Андрій Харченко: - «Володя передав естафету мені сьомим, відстаючи від лідируючої групи на три з половиною хвилини, та було зрозуміло, що основна боротьба ще попереду, головне не наробити великих помилок».
Етап розкручувався стрімко, і не встигли ми перевести подих, як лідери вже з’явилися на фінішній прямій. Не проходить і хвилини, як за ними появляється Андрій. Нас «трясе» – відіграти хвилину на десятикілометровому етапі – це так реально. Тим більше, що за нашу команду стартує найдосвідченіший в клубі 22-річний майстер спорту В’ячеслав Мухідінов. На сьогодні він один з найсильніших у країні. Нервові хвилини очікування і… Неможливо передати ті відчуття, коли з репродукторів голос судді з «радіо-КП» оголошує: - «За півтора кілометру до фінішу лідером йде номер 952! Це – В’ячеслав Мухідінов з Мукачева!».
І після цього – обнадійлива пауза. Проходить «вічність» – п’ять хвилин і Слава фінішує «у гордій самоті». Лише через 103 секунди після нього з’являється «потяг» переслідувачів: протягом хвилини фінішують команди Івано-Франківська, Києва, Харкова, Сум, Дніпропетровська, та перші – наші! Ось вона така жадана, щаслива мить перемоги!
У змаганнях жінок, як і очікувалось, перемогли досвідчені херсонки (єдина команда у складі якої всі три учасниці – майстри спорту), за ними фінішували харків’янки. Наші, на жаль, не змогли повторити минулорічний успіх (тоді у Чернівцях дівчата здобули золоті медалі), але сьогоднішня «бронза» – на вагу золота. Адже за віком наша команда наймолодша: в її складі виступали майстри спорту 15-річна Ольга Семак із ЗОШ №1 та 19-річна студентка МТІ Яна Попович, а безперечного лідера клубу Ірину Купріянову, яка зараз виступає у Скандинавії, вдало замінила 14-річна Марія Семак (ЗОШ №20).    
Цими нагородами не закінчилися здобутки закарпатців: у молодших вікових групах призерами національного чемпіонату стали Ольга Гуніна, Олена Баранова, Євген Виноградов та Сергій Бабич. Також високі результати на своїх етапах показали мукачівці Любов Фоміна, Сергій Мухідінов, Маріанна Паленко, брати Олександр і Сергій Букланови, Марина Баранкова, Олександр Харченко, Оксана Іванусь, Дмитро Терпай та Іван Дем’єн, ужгородці (члени команди Закарпатського ЦТКЕСум) Наталія Лукша, Сергій Готра, Микола Бескид, Інга Марфідіна, Денис Гримальський та Віктор Малетич.
Зрозуміло, щоб здійснити таку вдалу поїздку, потрібні були кошти. Не покладаючи рук наш тренер (який одночасно є і тренером, і організатором, і психологом) шукає спонсорів для клубу. У зв’язку з цим, відмітимо ще одну обставину, яка суттєво вплинула на настрій (а, значить, і на результати) наших спортсменів. Маємо на увазі ту матеріальну підтримку, яку цього разу надали орієнтувальником міський голова Мукачева Віктор Балога, ректор МТІ Юрій Мигалина та директор обласного центру туризму і спорту учнівської молоді Володимир Чепа. Ось якби створити постійну «збірну команду» спонсорів!

На фото переможці чемпіонату України 1999 року майстри спорту Володимир Прокопець, Марія Семак, Андрій Харченко, Яна Попович, Сергій Бабич, Ольга Семак та Сергій Мухідінов.

Переполох у датському королівстві наробили… мукачівці
(Марина Захарова для газети «Вісті тижня», 15.05.1999)

            Закарпатські спортсмени-орієнтувальники, наробивши неабиякого переполоху у Датському королівстві, запросто розгулюють Ютландським півостровом. Ще б пак! Тут їх часто впізнають в обличчя, зустрічають оваціями, коли нащадки карпатських січовиків виходять на старт. Що ж, самі винні…
            Восени минулого року Ірина Купріянова – 19-річна студентка Мукачівського технологічного інституту, що проходить стажування в Копенгагенському клубі «Фарум», стала чемпіонкою цієї північної країни на спринтерській дистанції та  виборола срібну медаль в естафетному чемпіонаті. Вже цієї весни вона разом з подругами першокурсницею ВТУ 33 Анною Телякевич і калушанкою Марією Спасюк (обидві набираються досвіду в клубі зі шведського міста Стренгнес) презентували Україну на міжнародному турнірі «Spring cup», що входить до серії всесвітніх рангових змагань. І хоча особливих лаврів тут не здобули, але виглядали достойно.
            Та стара слава, як вчить прислів’я, нову любить. І це чудово усвідомлюють мукачівці. Підтвердженням стали триденні міжнародні змагання , що відбулися на півострові Ютланд біля міста Твірстед. Склад учасників справляв враження. Але це не завадило Ірині Купріяновій, яка щойно залікувала травму ноги, стати срібною призеркою, на дві секунди випередивши норвежку Лєну Мое. А перемогла датчанка Ліса Хансен з Колдінга.
            За тиждень мукачівка вже стартувала у чемпіонаті Данії на подовжених дистанціях. «Я ще не зовсім відійшла від травми і, природно, нервувала. Було ще і якесь огидне передчуття, що зроблю помилку одразу ж на першому КП. Так і сталося. Попала на паралельну ситуацію, не розібралася і побігла не туди. Через це мене наздогнала Стіне Скамелсен, яка стартувала 4 хвилини за мною. Вона перебувала буквально в 30 метрах від мене, але я її не підпустила. Втекла, хоч у підсумку і не вистачило на фінішу півтори хвилини, щоб перемогти. Чемпіонкою стала Рі Христенсен (1:45.33), другий результат у Стіне Скамелсен (1:45.58), а мені дісталася «бронза» (1:47.10).  Так, прикро звичайно, та винна сама, адже крім тих перших чотирьох хвилин я і на останній частині дистанції на дрібничках «назбирала» ще хвилини зо три. Та втішає одне – схоже, я таки відновилася після травми і сподіваюсь, що далі буде все гаразд».


Ірина Купріянова


Найкраща орієнтація – у наших
(Лариса Петрище для газети «Закарпатська правда», 22.08.2002)

            З цього року чемпіонати України проводяться окремо з кожного виду передбаченого Правилами. Так, у квітні в Чернівцях спортсмени змагалися на середніх дистанціях, у травні на Полтавщині – у спринті та в естафетах. Тепер настала черга «класиків» – біля підніжжя Високого Бескиду в Бориславі відбувся чемпіонат країни на довгих (так за новими Правилами тепер називатимуться колишні класичні) дистанціях серед дорослих спортсменів.
            Нашу команду, яку очолювали досвідчені В’ячеслав Мухідінов та Яна Попович, було представлено переважно молодіжним складом. Допомогти землякам прибули й Анна Телякевич з Англії та Ірина Купріянова з Данії.
            Констатуємо: у цьому виді змагань на сьогодні збірна Закарпаття – найсильніша в країні!
Наші земляки впевнено перемогли, залишивши позаду себе традиційно сильні в спортивному орієнтуванні збірні Харківської області, Києва, Івано-Франківщини та Дніпропетровщини.
В особистому заліку четверо мукачівців піднялися на п’єдестал пошани. Серед 318 найсильніших спортсменів з 20 областей України, Києва та Криму до трійки призерів на семикілометровій трасі в одній з кваліфікаційних груп увійшли Ольга Гуніна та Ніна Расчупкіна (відповідно друге та третє місця). У цій же групі високі результати показали юні мукачівці Андрій Липченко, Олександр Повшик, Олександр Букланов та Ігор Яремчук з Ужгороду.
            У змаганнях майстрів золоту перемогу на п’ятнадцятикілометровій дистанції здобув 26-річний армієць з Мукачева В’ячеслав Мухідінов. Не менш напруженими видалися і змагання серед жінок на десятикілометрівці. Випускниця МТІ, майстер спорту Яна Попович у напруженому суперництві з чемпіонками світу та Європи здобула бронзову нагороду.
Збірна Закарпаття - переможці чемпіонату України 2002 року: стоять мукачівці Андрій Расчупкін, Андрій Харченко, Яна Попович, Ірина Купріянова, Ніна Рісчупкіна, Сергій Бабич, Анна Телякевич, Марія Семак, Дмитро Терпай, Ольга Гуніна, Ольга Пасічна (Дніпропетровськ), Сергій Готра та Ігор Яремчук (обоє з Ужгороду), Олександр Цепурдей та В'ячеслав Мухідінов; сидять Борис Горожа, Олександр Букланов, Сергій Расчупкін, Андрій Липченко, Олександр Повшик та Петро Волох.
х
Початок 2000-х. Ветерани закарпатського орієнтування Петро Назаренко, Сергій Давиденко, Руслан Касьянов, Володимир Мудрий, Наталія Тарахонич, Василь Павлишин, Іван Роман, Наталія Готько, Костянтин Сас та Олександр Балаж; сидять Олександр Цепурдей, Валерій Виноградов, Андрій Шебалдов, Володимир Тарасов, Володимир Сватко та Андрій Лозицький

продовження тут

Немає коментарів:

Дописати коментар

Показуємо, що ми живі і не боїмося!

Публікуємо сторінки щоденника Миколи Плюйка – одного з найсильніших орієнтувальників України 70-80-х років минулого століття. Багато років ...